List of members of the European Parliament for France, 2004–2009

Members of the
European Parliament
from France
ECSC delegation (1952)
EP delegation (1958)
1st term (1979)
2nd term (1984)
3rd term (1989)
4th term (1994)
5th term (1999)
6th term (2004)
7th term (2009)
8th term (2014)
9th term (2019)
  • v
  • t
  • e

This is a list of members of the European Parliament for France in the 2004 to 2009 session, ordered by name.

See 2004 European Parliament election in France for a list ordered by constituency.

List

Name National party EP Group Constituency
Kader Arif   Socialist Party   PES South-West
Marie-Hélène Aubert   The Greens   G–EFA West
Jean-Pierre Audy   Union for a Popular Movement   EPP–ED Massif-central–Centre
Jean Marie Beaupuy   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE East
Jean-Luc Bennahmias   The Greens /   Democratic Movement   G–EFA South-East
Pervenche Berès   Socialist Party   PES Île-de-France
Guy Bono   Socialist Party   PES South-East
Catherine Boursier[1]   Socialist Party   PES East
Marie-Arlette Carlotti   Socialist Party   PES South-East
Françoise Castex   Socialist Party   PES South-West
Jean-Marie Cavada   Union for French Democracy /   Civic Alliance for Democracy in Europe   ALDE South-West
Thierry Cornillet   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE South-East
Jean-Louis Cottigny   Socialist Party   PES North-West
Paul-Marie Coûteaux   Movement for France   IND&DEM Île-de-France
Joseph Daul   Union for a Popular Movement   EPP–ED East
Jean-Paul Denanot[2]   Socialist Party   PES Massif-central–Centre
Marie-Hélène Descamps   Union for a Popular Movement   EPP–ED Massif-central–Centre
Harlem Désir   Socialist Party   PES Île-de-France
Brigitte Douay   Socialist Party   PES North-West
Anne Ferreira   Socialist Party   PES Île-de-France
Hélène Flautre   The Greens   G–EFA North-West
Nicole Fontaine   Union for a Popular Movement   EPP–ED Île-de-France
Brigitte Fouré[3]   Union for French Democracy /   New Centre   EPP–ED North-West
Janelly Fourtou   Union for French Democracy /   Civic Alliance for Democracy in Europe   ALDE Massif-central–Centre
Patrick Gaubert   Union for a Popular Movement   EPP–ED Île-de-France
Jean-Paul Gauzès   Union for a Popular Movement   EPP–ED North-West
Claire Gibault   Union for French Democracy /   Civic Alliance for Democracy in Europe   ALDE South-East
Bruno Gollnisch   National Front   NI East
Madeleine de Grandmaison[4]   Communist Party (Alliance of the Overseas)   EUL–NGL Overseas territories
Natalie Griesbeck   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE East
Françoise Grossetête   Union for a Popular Movement   EPP–ED South-East
Ambroise Guellec   Union for a Popular Movement   EPP–ED West
Catherine Guy-Quint   Socialist Party   PES Massif-central–Centre
Benoît Hamon   Socialist Party   PES East
Jacky Henin   Communist Party   EUL–NGL North-West
Brice Hortefeux   Union for a Popular Movement   EPP–ED Massif-central–Centre
Marie-Anne Isler-Béguin   The Greens   G–EFA East
André Laignel   Socialist Party   PES Massif-central–Centre
Alain Lamassoure   Union for a Popular Movement   EPP–ED South-West
Carl Lang   National Front   NI North-West
Anne Laperrouze   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE South-West
Stéphane Le Foll   Socialist Party   PES West
Roselyne Lefrançois[5]   Socialist Party   PES West
Jean-Marie Le Pen   National Front   NI South-East
Marine Le Pen   National Front   NI Île-de-France
Fernand Le Rachinel[6]   National Front   NI North-West
Bernard Lehideux   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE Île-de-France
Marie-Noëlle Lienemann   Socialist Party   PES North-West
Alain Lipietz   The Greens   G–EFA Île-de-France
Patrick Louis   Movement for France   IND&DEM South-East
Jean-Claude Martinez   National Front   NI South-West
Véronique Mathieu   Union for a Popular Movement   EPP–ED East
Philippe Morillon   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE West
Élisabeth Morin-Chartier[7]   Union for a Popular Movement   EPP–ED West
Catherine Néris[8]   Socialist Party   PES Overseas territories
Gérard Onesta   The Greens   G–EFA South-East
Béatrice Patrie   Socialist Party   PES South-West
Vincent Peillon   Socialist Party   PES North-West
Pierre Pribetich[9]   Socialist Party   PES East
Bernard Poignant   Socialist Party   PES West
Michel Rocard   Socialist Party   PES South-East
Martine Roure   Socialist Party   PES South-East
Tokia Saïfi   Union for a Popular Movement   EPP–ED North-West
Marielle de Sarnez   Union for French Democracy /   Democratic Movement   ALDE Île-de-France
Gilles Savary   Socialist Party   PES Île-de-France
Pierre Schapira   Socialist Party   PES Île-de-France
Lydia Schenardi   National Front   NI South-East
Margie Sudre   Union for a Popular Movement   EPP–ED Overseas territories
Jacques Toubon   Union for a Popular Movement   EPP–ED Île-de-France
Catherine Trautmann   Socialist Party   PES East
Ari Vatanen   Union for a Popular Movement   EPP–ED South-East
Yannick Vaugrenard   Socialist Party   PES West
Bernadette Vergnaud   Socialist Party   PES West
Christine de Veyrac   Union for a Popular Movement   EPP–ED South-West
Philippe de Villiers   Movement for France   IND&DEM West
Dominique Vlasto   Union for a Popular Movement   EPP–ED South-East
Michel Teychenné[10]   Socialist Party   PES South-West
Henri Weber   Socialist Party   PES North-West
Francis Wurtz   Communist Party   EUL–NGL Île-de-France

Footnotes

  1. ^ Replaced Adeline Hazan
  2. ^ Replaced Bernadette Bourzai
  3. ^ Replaced Jean-Louis Bourlanges)
  4. ^ Replaced Paul Verges in 2007
  5. ^ Replaced Marie-Line Reynaud
  6. ^ Replaced Chantal Simonot in 2004
  7. ^ Replaced Roselyne Bachelot-Narquin
  8. ^ Replaced Jean-Claude Fruteau
  9. ^ Replaced Pierre Moscovici
  10. ^ Replaced Robert Navarro
  • v
  • t
  • e
1952–1958
  • Belgium
  • France
  • West Germany
  • Italy
  • Luxembourg
  • Netherlands
1958–1979
1979–1984
1984–1989
1989–1994
1994–1999
1999–2004
2004–2009
2009–2014
2014–2019
2019–2024
Women
  • Austria
  • Belgium
  • Bulgaria
  • Croatia
  • Cyprus
  • Czech Republic
  • Denmark
  • Estonia
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Greece
  • Hungary
  • Ireland
  • Italy
  • Latvia
  • Lithuania
  • Luxembourg
  • Malta
  • Netherlands
  • Poland
  • Portugal
  • Romania
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spain
  • Sweden
  • United Kingdom
Delegations
Observers