List of members of the European Parliament for Spain, 1989–1994

Members of the
European Parliament
for Spain
Delegation (1986)
2nd term (1987)
3rd term (1989)
4th term (1994)
5th term (1999)
6th term (2004)
7th term (2009)
8th term (2014)
9th term (2019)
  • v
  • t
  • e

This is a list of the 81 members of the European Parliament for Spain during the 1989 to 1994 session.

List

Name National party EP Group
José Álvarez de Paz   Socialist Workers' Party   SOC
Víctor Manuel Arbeloa Muru   Socialist Workers' Party   SOC
Javier Areitio Toledo (from 13 July 1993)   People's Party   EPP
Miguel Arias Cañete   People's Party   EPP
Juan María Bandrés Molet   Left of the Peoples   G
Enrique Barón Crespo   Socialist Workers' Party   SOC
Pedro Bofill Abeilhe   Socialist Workers' Party   SOC
Carlos María Bru Purón   Socialist Workers' Party   SOC
  People's Party   EPP
Jesús Cabezón Alonso   Socialist Workers' Party   SOC
Rafael Calvo Ortega   Democratic and Social Centre   LDR
Juan José de la Cámara Martínez   Socialist Workers' Party   SOC
Eusebio Cano Pinto   Socialist Workers' Party   SOC
Juan Luis Colino Salamanca   Socialist Workers' Party   SOC
Joan Colom i Naval   Socialist Workers' Party (Socialists of Catalonia Party)   SOC
Carmen Díez de Rivera Icaza   Socialist Workers' Party   SOC
Teresa Domingo Segarra   United Left   EUL (until 11 January 1993)

  Non-Inscrits

José Manuel Duarte Cendán (from 10 September 1990)   Socialist Workers' Party   SOC
Bárbara Dührkop Dührkop   Socialist Workers' Party   SOC
Arturo Juan Escuder Croft (until 8 October 1992)   People's Party   EPP
José Antonio Escudero (from 22 November 1989)   Democratic and Social Centre   LDR (until 19 December 1991)

  EPP

Gerardo Fernández-Albor   People's Party   EPP
Concepció Ferrer   Convergence and Union   EPP
Juan Carlos Garaikoetxea Urriza (until 14 March 1991)

Heribert Barrera i Costa (from 21 March 1991)

  Basque Solidarity (until 14 March 1991)

  Republican Left of Catalonia

  RWG
Manuel García Amigo   People's Party   EPP
Ludivina García Arias   Socialist Workers' Party   SOC
Carles-Alfred Gasòliba i Böhm   Convergence and Union   LDR
José María Gil-Robles Gil-Delgado   People's Party   EPP
Antoni Gutiérrez Díaz   United Left   EUL (until 11 January 1993)

  NI

María Izquierdo Rojo   Socialist Workers' Party   SOC
Pío Cabanillas Gallas (until 10 October 1991)

José María Lafuente López (from 18 October 1991)

  People's Party   EPP
José María Montero Zabala (until on 1 September 1990)

Karmelo Landa Mendibe (from 6 September 1990)

  Herri Batasuna   NI
Carmen Llorca Villaplana   People's Party   EPP
Manuel Medina Ortega   Socialist Workers' Party   SOC
Íñigo Méndez de Vigo (from 19 October 1992)   People's Party   EPP
Ana Miranda de Lage   Socialist Workers' Party   SOC
Fernando Morán López   Socialist Workers' Party   SOC
Raúl Morodo Leoncio   Democratic and Social Centre   LDR
Antonio Navarro Velasco [es]   People's Party   EPP
Francisco Oliva Garcia (until 28 July 1990)   Socialist Workers' Party   SOC
Marcelino Oreja (until 28 June 1993)   People's Party   EPP
Leopoldo Ortiz Climent (until 29 June 1993)   People's Party   EPP
Pedro Pacheco Herrera (until 18 July 1990)

Diego de los Santos López (from 30 July 1990)

  Andalusian Party   RWG
Fernando Pérez Royo (until 29 December 1992)

Laura González Álvarez (from 12 January 1993)

  United Left   EUL (until 29 December 1992)

  NI

Carlos Perreau de Pinninck Domenech   Ruiz-Mateos Group   NI (until 11 September 1989)

  EDA

José Javier Pomés Ruiz (from 30 June 1993)   People's Party   EPP
Josep Pons Grau   Socialist Workers' Party   SOC
Juan Antonio Gangoiti Llaguno (until 7 July 1992)

Isidoro Sánchez García (from 8 July 1992 to 14 July 1993)

José Domingo Posada González (from 15 July 1993)

  Nationalist Coalition   NI (until 8 July 1990)

  EPP (until 8 July 1992)

  RWG

Alonso José Puerta   United Left   EUL (until 11 January 1993)

  NI

Eduard Punset i Casals   Democratic and Social Centre   LDR
Juan de Dios Ramírez Heredia   Socialist Workers' Party   SOC
Carlos Robles Piquer   People's Party   EPP
Domènec Romera I Alcàzar   People's Party   EPP
Xavier Rubert de Ventós   Socialist Workers' Party (Catalan Socialist Party)   SOC
Guadalupe Ruiz-Giménez Aguilar   Democratic and Social Centre   LDR
José María Ruiz-Mateos Jiménez de Tejada   Ruiz-Mateos Group   NI (until 11 September 1989)

  EDA

Francisco Javier Sanz Fernández   Socialist Workers' Party   SOC
Enrique Sapena Granell   Socialist Workers' Party   SOC
Mateo Sierra Bardají   Socialist Workers' Party   SOC
Joaquín Sisó Cruellas   People's Party   EPP
Fernando Suárez González   People's Party   EPP
Luis Planas Puchades (until 28 December 1993)

Anna Terrón i Cusí (from 18 January 1994)

  Socialist Workers' Party   SOC
José Valverde López   People's Party   EPP
José Vázquez Fouz   Socialist Workers' Party   SOC
Josep Verde i Aldea   Socialist Workers' Party   SOC

zReferences

  • v
  • t
  • e
1952–1958
  • Belgium
  • France
  • West Germany
  • Italy
  • Luxembourg
  • Netherlands
1958–1979
1979–1984
1984–1989
1989–1994
1994–1999
1999–2004
2004–2009
2009–2014
2014–2019
2019–2024
Women
  • Austria
  • Belgium
  • Bulgaria
  • Croatia
  • Cyprus
  • Czech Republic
  • Denmark
  • Estonia
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Greece
  • Hungary
  • Ireland
  • Italy
  • Latvia
  • Lithuania
  • Luxembourg
  • Malta
  • Netherlands
  • Poland
  • Portugal
  • Romania
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spain
  • Sweden
  • United Kingdom
Delegations
Observers